Multiagencja ubezpieczeniowa - wiele firm w jednym biurze:

Inter Risk Generali generali agro
Uniqua Ergo hestia Hdi
allianz pzu logo warta logo
Inter compensa tarnobrzeg  

O ile obowiązkowe ubezpieczenie OC komunikacyjne chroni interesy osoby, która została poszkodowana przez nasz pojazd to ubezpieczenie Auto Casco (AC) powoduje, że ubezpieczyciel pokryje koszty związane z naprawą auta uszkodzonego bądź to przez nas samych bądź też - o czym zapomina większość właścicieli – w przypadku kiedy nasze auto zostanie uszkodzone na przykład. na parkingu pod sklepem a sprawcy uszkodzenia nie można ustalić. I o ile w przypadku wyboru towarzystwa w którym zawieramy OC kierujemy się ceną, ponieważ jak przypomnę zakres ubezpieczenia jest wszędzie jednakowy o tyle w przypadku AC cena nie powinna być jedynym kryterium wyboru towarzystwa.

Bowiem zakres ubezpieczenia jest zawsze wprost proporcjonalna do ceny podanej przez ubezpieczyciela. Musimy więc wyważyć te relacje pomiędzy ceną a zakresem ubezpieczenia. Jest to ubezpieczenie obejmujące najczęściej łącznie ryzyko kradzieży auta oraz jego uszkodzenia. Tylko, że uszkodzenie musi nastąpić w wyniku działania czynników zewnętrznych. Nie obejmuje więc na przykład zwykłej awarii silnika. Ale uszkodzenie miski olejowej w wyniku wjechania w dziurę w drodze już tak.

Na co należy zwrócić uwagę zawierając tego typu ubezpieczenie?

  1. Franszyza integralna. Jest to najczęściej kwotowo określona minimalna wielkość szkody za jaką ponosi odpowiedzialność ubezpieczyciel. W zależności od zakładu ubezpieczeń kwota ta może się wahać od 400 do 600zł. Czyli jeśli uszkodzona zostanie listwa na zderzaku a jej koszt wraz z kosztami naprawy nie przekroczy tej kwoty to za uszkodzenie ubezpieczyciel nie zapłaci.
  2. Udział własny. Inaczej franszyza redukcyjna. Ubezpieczyciel udzieli zniżki w składce jeśli zgodzimy się na to aby w przypadku zaistnienia szkody nie otrzymać całego należnego nam odszkodowania. W przykładowym towarzystwie za to, że wyrazimy taką wolę na 10% udział własny otrzymujemy 30% zniżki. Trzeba jednak przekalkulować, czy oszczędzając w ten sposób na przykład 300zł na ubezpieczeniu AC samochodu wartego 25000zł opłaca nam się w przypadku uszkodzenia jego części, której naprawa kosztuje 5000zł otrzymać odszkodowanie w wysokości 4500zł?
  3. Metoda likwidacji szkody. W zależności od wybranego przy zakupie wariantu ubezpieczenia – tu posłużę się nazewnictwem z firmy ERGO Hestia – naprawy serwisowej bądź też kosztorysu naprawa uszkodzonego auta może wyglądać inaczej. Przy wariancie „serwis” oddajemy uszkodzone auto do serwisu, odbieramy auto naprawione a za naprawę ubezpieczyciel płaci właścicielowi serwisu. W wariancie „kosztorys” likwidator szacuje wartość poniesionej szkody przy uwzględnieniu kosztów nowych części pomniejszonych o amortyzację (zużycie techniczne) oraz kosztów naprawy. Tu pieniądze dostajemy na konto. Ubezpieczyciela nie interesuje czy dopłacimy z własnej kieszeni i pojazd naprawimy w warsztacie autoryzowanym, czy części kupimy na szrocie i naprawimy u pana Heńka w garażu czy też nie naprawimy pojazdu w ogóle. W przypadku pojazdów, których wiek nie przekroczył najczęściej 10 lat mamy wybór. Przy ubezpieczeniu samochodów starszych najczęściej jesteśmy „skazani” na wariant kosztorysowy.
  4. Wyłączenia odpowiedzialności. Istnieją firmy ubezpieczeniowe, które na podstawie zawartej umowy odmawiają wypłaty odszkodowania kiedy doszło do zdarzenia z naszej winy a kiedy przekroczyliśmy obowiązujący limit prędkości o 20km/h. I robią to całkowicie zgodnie z zapisem ogólnych warunków ubezpieczenia, które zaakceptowaliśmy! Przyjmijmy więc zasadę, że o wyłączenia odpowiedzialności należy pytać zawsze. Bowiem lista wyłączeń w niektórych zakładach ubezpieczeń potrafi być naprawdę długa.
  5. Opinia. Pytajmy rodziny, znajomych, sąsiadów. Nie ufajmy im jednak bezgranicznie. Opinia opinii nierówna. Nie możemy mieć pewności na jakich podstawach została wyrażona. Być może sąsiad czuje się oszukany ponieważ zgodził się na udział własny i nie otrzymał kwoty w pełni odpowiadającej szkodzie lub też ukradziono mu samochód, a on wyłączył to ryzyko z zakresu ubezpieczenia? Może teść nie opłacił w terminie raty składki i ubezpieczyciel odmówił wypłaty całości bądź części odszkodowania? Zapytajmy o jakość obsługi – czy była możliwość bezpośredniego kontaktu z likwidatorem zajmującym się naszą sprawą, czy można zgłaszać szkody przez Internet i taką drogą przesyłać niezbędne dokumenty?

Aby obniżyć koszty ubezpieczeń komunikacyjnych pytajcie Państwo również o wpływ na ich cenę ubezpieczeń na przykład mieszkania lub następstw nieszczęśliwych wypadków. W jednym z zakładów ubezpieczeń zawarcie dodatkowego ubezpieczenia ze składką 250zł przekłada się na 20% zniżki w całym pakiecie ubezpieczeniowym: OC, AC, NNW komunikacyjne. Inny ubezpieczyciel udzieli dodatkowej zniżki 5% za ubezpieczenie niekomunikacyjne ze składką przynajmniej 140zł.

W kolejnym odcinku Poradnika Ubezpieczeniowego napiszę o ubezpieczeniu Następstw Nieszczęśliwych Wypadków.

(C) 2001 - 2024 Ubezpieczenia Acis.pl Piotr Kowalik w Tarnobrzegu | realizacja medox.pl | Polityka Prywatnosci | Polityka Cookies