Podmioty lecznicze muszą posiadać ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej obejmującego ryzyko odpowiedzialności cywilnej za szkody związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych lub nieuzasadnionym zaniechaniem ich udzielania. Ponadto szpitale powinny wziąć pod uwagę ryzyko związane ze zdarzeniami związanymi z naruszeniem praw pacjenta oraz nowy tryb dochodzenia roszczeń przed wojewódzką komisją ds. orzekania o błędach medycznych. Nowe przepisy obowiązują od 1 stycznia 2012 r.
Ustawa z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, na ZOZ publiczne i niepubliczne, lekarzy oraz pielęgniarki, prowadzących indywidualną praktykę medyczną nakłada obowiązek posiadania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej odpowiadający wymogom określonym w art. 24 wymienionej ustawy. Polisa ubezpieczeniowa musi obejmować ryzyko odpowiedzialności cywilnej za szkody związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych lub nieuzasadnionym zaniechaniem ich udzielania. Musi także obejmować ryzyka związane ze zdarzeniami związanymi z naruszeniem praw pacjenta, wymienionymi w znowelizowanej ustawie z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
Ten drugi zakres ryzyka obowiązuje w przypadku polis podmiotów prowadzących działalność leczniczą poza lekarzami i pielęgniarkami.Podyktowane to jest nowymi zasadami odpowiedzialności za naruszenie praw pacjenta i specjalnym trybem przypisywania odpowiedzialności i ustalania odszkodowania.